/részlet a Fresh Response által gyűjtött beszámolóból, Észak-Szerbia/
Június 26-a a Kínzást Túlélők Támogatásának Nemzetközi Napja. Migráns szolidaritási csoportként Magyarországon nagyon is konkrét okunk van megemlékezni most erről a dátumról.
A visszaélésekről részletes dokumentáció készült, civil szervezetek, illetve önkéntesek bizonyították, hogy rendszerszintűek és ismétlődő jellegűek a bántalmazások. A határon átkelni próbáló embereket egyenruhás csapatok fogják el, akik aztán súlyos sérüléseket okoznak, elveszik az áldozatok telefonjait, a meleg ruháikat és kutyákat engednek rájuk. A fizikai és szóbeli erőszak után számos áldozatot kényszerítenek rá, hogy szerepeljen videón és állítsa azt, hogy nem bántották.
A határok ilyenfajta irányítása és a menekültekkel szembeni rossz bánásbód a magyar állam részéről kimeríti a kínzás fogalmát. Az Egyesült Nemzetek A kínzás és más kegyetlen vagy megalázó büntetések elleni nemzetközi egyezménye szerint:
“(...)a „kínzás” kifejezés minden olyan cselekményt jelent, amelyet szándékosan, éles testi vagy lelki fájdalom vagy szenvedés kiváltása céljából alkalmaznak valakivel szemben, hogy tőle, illetőleg harmadik személytől értesüléseket vagy vallomást csikarjanak ki, vagy hogy olyan cselekmény miatt büntessék, amelyet ő, vagy harmadik személy követett el, illetőleg amelynek elkövetésével őt vagy harmadik személyt gyanúsítanak, hogy megfélemlítsék, vagy nyomást gyakoroljanak rá, illetőleg hogy harmadik személyt félemlítsenek meg, vagy hogy harmadik személyre gyakoroljanak nyomást, valamint bármilyen megkülönböztetési formára alapított más okból alkalmaznak, ha az ilyen fájdalmat vagy szenvedést közfeladatot ellátó személy vagy hivatalos minőségben eljáró bármely más személy vagy ilyen személy kifejezett vagy hallgatólagos ösztönzésére vagy ennek hozzájárulásával bárki más okozza. (...)”
Többször írtunk a Belügyminisztériumnak, reakciót várva ezzel a súlyos problémával kapcsolatosan, számos ember csatlakozott hozzánk a küzdelemben és küldött üzenetet a minisztériumnak. A média és a civil szervezetek által közzétett bizonyítékok ellenére a minisztérium válasza nagyon rövid: tagadják, hogy bármiféle jogsértés történne a határon. A témában készült cikkek és beszámolók mennyiségét tekintve nagyon aggasztó, hogy nincsen átlátható vizsgálat az erőszak ügyében. Bár alapvetően azért küzdünk, hogy a nemrégiben elfogadott törvényeket eltöröljék és a védelemhez való hozzáférést újra biztosítsák a menedékkérők számára, nem feledkezhetünk meg a határon tapasztalt fizikai erőszak ügyének súlyosságáról sem, melyet úgy tűnik, máig nem ismer fel a minisztérium. Első lépésként különösen fontos lenne biztosítani, hogy a magyar rendőrség és az újonnan toborzott, alig kiképzett határvadász egységek az emberi jogok és az emberi méltóság tiszteletben tartásával végezzék munkájukat. Megkerestük a témában a rendőrség több különböző szakszervezetét is, ezidáig egyikük sem méltatott válaszra minket.
Követeljük, hogy vizsgálják ki és szüntessék meg a menedékkérők és migránsok ellen elkövetett erőszakot!