Egy augusztusi vasárnap délután érkezünk meg a parkba, és rögtön egy demonstráció közepébe csöppenünk. Az ember azt gondolná, hogy vidám ünneplés zajlik: zene szól, az emberek esznek, isznak, beszélgetnek, pedig valójában nagyon is komoly dologról van szó : “A park mindenkié” nevű szolidaritási rendezvényen járunk, ahol önkéntesek és menekültek együtt próbálják felhívni a figyelmet arra, ami a városban zajlik: a menedékkérők közterületekről való kiszorításáról, táborba és regisztrációra való kényszerítéséről. Belgrádban vagyunk, a vasútállomás mellett, a parkban, amit mindenki csak Info parknak nevez. Az Info park valójában egy itt jelen lévő civil szervezet neve, ami praktikus információkkal, élelmiszerrel és mobiltöltési lehetőséggel segíti a parkban lévő menekülteket. A park, a vasútállomás előtt húzódó út másik oldalán található ún. “Afghani parkkal” együtt, hasonlóan a mi II. János Pál pápa terünkhöz, sokáig afféle átutazóhelyként szolgált, ahol a menekültek eltöltöttek néhány éjszakát, mielőtt továbbmentek. A helyzet azonban a magyar határon kialakult egyre súlyosabb állapotokkal párhuzamosan egyre drámaibbá vált. Ahogy az Info park egyik dolgozója fogalmazott: tavaly nyáron kifejezetten vidám volt a hangulat, az emberek esténként zenéltek, jól érezték magukat. Tudták, hogy csak pár napot kell itt tölteniük, bizakodóak és reményteliek voltak. Ehhez képest a most a parkban jelen lévő emberek többsége hónapok óta itt van, a legtöbbjük többször is megpróbált már továbbmenni, ami minden esetben kudarccal végződött, és fogalmuk sincs, mi fog történni velük. Az embereknek nincs többé nagy kedve zenélni és örömködni.
A park Egy augusztusi vasárnap délután érkezünk meg a parkba, és rögtön egy demonstráció közepébe csöppenünk. Az ember azt gondolná, hogy vidám ünneplés zajlik: zene szól, az emberek esznek, isznak, beszélgetnek, pedig valójában nagyon is komoly dologról van szó : “A park mindenkié” nevű szolidaritási rendezvényen járunk, ahol önkéntesek és menekültek együtt próbálják felhívni a figyelmet arra, ami a városban zajlik: a menedékkérők közterületekről való kiszorításáról, táborba és regisztrációra való kényszerítéséről. Belgrádban vagyunk, a vasútállomás mellett, a parkban, amit mindenki csak Info parknak nevez. Az Info park valójában egy itt jelen lévő civil szervezet neve, ami praktikus információkkal, élelmiszerrel és mobiltöltési lehetőséggel segíti a parkban lévő menekülteket. A park, a vasútállomás előtt húzódó út másik oldalán található ún. “Afghani parkkal” együtt, hasonlóan a mi II. János Pál pápa terünkhöz, sokáig afféle átutazóhelyként szolgált, ahol a menekültek eltöltöttek néhány éjszakát, mielőtt továbbmentek. A helyzet azonban a magyar határon kialakult egyre súlyosabb állapotokkal párhuzamosan egyre drámaibbá vált. Ahogy az Info park egyik dolgozója fogalmazott: tavaly nyáron kifejezetten vidám volt a hangulat, az emberek esténként zenéltek, jól érezték magukat. Tudták, hogy csak pár napot kell itt tölteniük, bizakodóak és reményteliek voltak. Ehhez képest a most a parkban jelen lévő emberek többsége hónapok óta itt van, a legtöbbjük többször is megpróbált már továbbmenni, ami minden esetben kudarccal végződött, és fogalmuk sincs, mi fog történni velük. Az embereknek nincs többé nagy kedve zenélni és örömködni. A vasútállomás mellett, egy elhagyott, romos épületegyüttes - talán egykori raktár? - fedett előtere és az épületek bizonyos részei szolgálnak most a menekültek szállásául. Mikor esik az eső, kissé befolyik a víz. Az épület mellett közvetlenül egy szemétdomb található. Vécé természetesen nincs - aki normál körülményekre vágyik, elmehet a vasútállomás fizetős vécéjébe 50 dinárért. Természetesen tisztálkodni sem lehet, habár valamivel messzebb, törmelékekkel, szeméttel és dzsuvával körülvéve található egy utcai csap, a fiúk ide járnak “zuhanyozni”.
0 Comments
|
Vallomások, Elemzések, TüntetésEzen az oldalon a Magyarország déli határa mentén zajló állandó erőszakról gyűjtünk vallomásokat, elemzéseket és beszámolókat. Categories
All
Archives
September 2017
|