A mai napon ünnepeljük, hogy az együttérzés, a cselekvés és az önkéntesség megmutatta magát a magyar társadalomban! Legyen ez egy négyórás fesztivál, amellyel azonosságot, szolidaritást vállalunk azokkal, akik áthaladnak Magyarországon, és azokkal is, akik segítenek! A magyar társadalom megmozdult, és világossá vált, hogy az emberek elutasítják a kormány brutális politikáját.
A mai napon összegyűlve részei vagyunk egy Európa-szerte zajló mozgalomnak is, amelyben üdvözöljük a menekülteket, és bíztatjuk őket, hogy maradjanak velünk.
Szembesülve azzal, hogy a kormány nem tesz semmit azért, hogy megfelelő információt és emberi állapotokat biztosítson a menekülteknek, a magyar önkéntesek az állam helyébe léptek. A humanitárius civil segítségnyújtás hihetetlen hulláma úgy mozgósította a magyarokat, mint az elmúlt években eddig még semmi más. A Migszol mérhetetlen tiszteletet érez az olyan civil kezdeményezések iránt, mint a Migration Aid és a sok többi csoport, akik néhány hónap leforgása alatt tapasztalt humanitárius segítővé váltak. Tiszteljük és különösen nagyra értékeljük azt is, hogy a menekültekkel szolidaritást vállalnak a hátrányos helyzetű csoportok is, nevezetesen a magyar romák, illetve azok a polgártársaink, akik maguk is hajlék nélkül élnek, vagy otthonuk elvesztése fenyegeti őket.
Mindeközben a kormányzat azzal van elfoglalva, hogy újabb és újabb könyörtelen törvényeket hozzon, démonizálja a menekülteket és a menedékkérőket, hadsereget küld a határhoz, válsághelyzetet hirdet, amelyben az emberi jogokra vonatkozó törvényeket felfüggesztik, és azon ügyködnek, hogy a védelemre szoruló embereket szinte automatikusan Szerbiába deportálják.
Nyár végére világossá vált, hogy egy ilyen mértékű helyzetet nem lehet, és nem is szabadna kizárólag önkéntesek munkájával kezelni - különösen nem úgy, hogy ezt a kormány helyett végzik. Ezzel az eseménnyel szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a civileknek is részt kell venniük a politikai cselekvésben, hogy változást érhessünk el. Mind a nemzeti kormányoknak, mind az Európai Unió testületeinek kötelességük meghallgatni a civil társadalmat, és felelősséget kell vállalniuk azokért emberekért, akik az ő területükön vannak, tekintet nélkül a törvényi státuszukra, továbbá munkájukat és a törvénykezést az emberi jogok figyelembevételével kell végezniük.
Ez a nyár megmutatta számunkra, hogy igazi politikai változás csak a civilek bevonódásával érhető el.