Rakan palesztin menekült, aki Szíriában élt. Magyarországra Törökországon, Görögországon, Macedónián és Szerbián keresztül érkezett 2013 májusában, innen pedig Dániába ment tovább, ahonnan 2013 novemberében toloncolták vissza az egyik, menekültekre vonatkozó EU-direktíva, az ún. dublini-egyezmény alapján. Magyarországon végül menekültstátuszt kapott, de egy hétre rá, idén februárban megölték a feleségét és édesanyját.
Fontos tudni, hogy a szíriai-palesztin menekültek különösen hátrányos helyzetben vannak, mivel kétszeresen is menekültekké váltak: először Palesztíniából kelliett menekülniük, majd a brutális polgárháború dúlta Szíriából. A polgárháború palesztin menekültekre gyakorolt hatásáról a UNRWA weboldalán lehet több információt találni,webpage of UNRWA, ez az ENSZ-szervezet kifejezetten a palesztin menekültekkel foglalkozik. Még több részlet olvasható magyarul Rakan helyzetéről a HVG-ben. Az újságcikkben fotók is vannak a Rakan családjáról.
Rakan felesége a UNRWA-nak dolgozott, és mialatt Rakan Magyarországon volt, a felesége és édesanyja a menekülttábort sújtó bombázásban életét vesztette. Öt (11 és 19 év közötti) gyermekük elmenekült Szíriából, hogy édesapjukkal lehessenek. Amint arról a Guardian és az Al Jazeera is beszámolt, a palesztin menekültek számára nagyon problémás a határátlépés Libanonba és Jordániába, sokuknak nem engedik meg, hogy belépjen ebbe a két országba. Mint sok más, a polgárháború elől menekülő palesztin menekültet, Rakan gyermekeit sem engedték be sem Libanonba, sem Jordániába, és végül saját maguk erejével jutottak át Törökországba, hogy ott beadják a családegyesítési vízumkérelmüket. Mivel nem hivatalos határátkelőn léptek be a Törökországba, a magyar nagykövetség arra hivatkozva utasította el kérelmüket, hogy a gyermekek illegálisan tartózkodnak Törökországban, és hiányzik a szíriai-palesztin útlevelükből a belépéskor adott pecsét. Egyébként, ez a szabály ütközik az EU-joggal. Mindeközben a magyar állam úgy döntött, hogy egyébként sem fogadja el útiokmányként a szíriai-palesztin útlevelet.
Mi nem buzdítjuk Rakant, hogy éhségsztrájkkal tiltakozzon, mivel úgy gondoljuk, hogy nagyon fontos az egészsége, és a családegyesítés folyamata sokáig elhúzódhat. Azonban teljes mértékben egyetértünk azzal az álláspontjával, hogy a jelenlegi magyar szabályozás - amely gátolja a családegyesítést - helytelen, igazságtalan, embertelen és csak fokozza ennek a családnak a szenvedését.
Ezért a Migszol tagjai 24 órás váltásban csatlakoznak az éhségsztrájkjához.
Két ok miatt osztozunk a terhében:
1. Habár nem támogatjuk az éhségsztrájkot, mint tiltakozási formát, és szeretnénk, ha Rakan rendesen táplálkozna, hogy egészségesen élje meg a hosszú hivatali procedúra végét, mégis tiszteljük az egyéni döntését. Emiatt néhány tagunk szolidaritásból csatlakozni akar Rakanhoz.
2. A Migszol tagok is ki akarják fejezni ellenérzésüket és támogatni akarják a küzdelmet egy olyan törvényi szabályozás ellen, amely megakadályozza, hogy Rakan és gyermekei biztonságban együtt lehessenek.