A debreceni tábor háttere
A tábor több ok miatt is speciális. Nemcsak azért, mert a legnagyobb menekülttábor Magyarországon, és ennek köszönhetően a média is jobban ráfigyel, különösen a helyi, regionális médiumok. Ez volt helyszíne a szélsőjobboldali Jobbik támogatói, illetve paramilitáris szárnyuk, a Magyar Gárda által szervezett tábor-ellenes tüntetéseknek is. Fontos megemlíteni, hogy a tábornak nagyon bizarr, különös elrendezése van: a nyitott tábor közepén egy őrzött szállás is működik (az oda zártak számára igazából ez egy börtön). Ez az elrendezés nagyon erős pszichológiai nyomással bír, mindenkire hatással van a táboron belül; azokra is, akik a nyitott táborban élnek, a bezártakra is, sőt, még a tábor személyzetére és az őrségre is.
Azok, akik a nyitott táborrészben élnek, tudják, hogy amennyiben “rosszul viselkednek”, akár a zárt részlegbe is átkerülhetnek (a MigSzolnak többen is beszámoltak erről). Azok, akik a zárt gyűjtőközpontban vannak, látják, ahogy ablakuk alatt más menekültek és menedékkérők szabadon sétálnak – gyakran azt sem tudják, ők miért vannak bebörtönözve. Másrészről pedig, az őrzött szállás létezése a nyitott táboron belül különös cselekedetre csábítja az őröket, az angol nyelvben ennek “power tripping” a neve. A szótár (Thesaurus) definíciója szerint ez egyfajta hatalommal való visszaélés, pusztán azon „öröm” által vezérelve, hogy mások felett ellenőrzést, kontrollt tud gyakorolni valaki. A táborban élők és dolgozók közötti egyenlőtlen hatalmi viszonyokkal járó légkört a zárt gyűjtőközpont baljós jelenléte még rosszabbá tette.
Az életkörülményekkel kapcsolatos ügyek
Milyen is hát az élet a táborban mostanában? A MigSzol több menekülttel és menedékkérővel beszélt, többnyire férfiakkal Afganisztánból, Pakisztánból, Szíriából, Elefántcsontpartról, Koszovóból, Kamerunból, Eritreából és Egyiptomból. Bizonyos ügyek és gondok a legtöbbek által meg lett említve. Hogy képet adjunk ezekről, íme egy rövid válogatás:
- Elégtelen higiéniás körülmények; „a gyermekeink alig tudnak aludni éjjel, mert attól félnek, a fülükbe másznak a csótányok”
- Elégtelen orvosi ellátás; „amikor a doktor itt van, ugyanazt a tablettát adja mindenkinek, függetlenül attól, kinek mi a baja”
- Kevés élelem; „elvitték az összes villanyrezsót, és nem tudunk főzni magunknak, azt mondták, menjünk, és vegyünk magunknak tűzhelyet”
- A rendőrség jelenléte és erőszakossága; “rendszerint havonta egyszer hajnali rajtaütésre ébredünk, erős fényű kézilámpákkal és kutyákkal jönnek”
- Abbéli félelem, hogy a zárt gyűjtőtáborba kerülést büntetésként alkalmazzák; „azok, akik a rendőrök erőszakosságára panaszkodtak, be lettek oda zárva”.
A megfelelő jogi segítségnyújtás és képviselet hiánya a táborban különösen aggasztó. Találkoztunk olyanokkal, akik már két-három éve a táborban voltak, és nem volt információjuk a helyzetükről, jogi státuszukról. A megfelelő jogi képviselet biztosítása a magyar állam feladata lenne. Szintén meg kell említeni egyes, az állam által kirendelt ügyvédek hozzáállását és munkájuk minőségét; menedékkérők számoltak be arról, hogy az állam által kirendelt ügyvédek egyszerűen nem jelentek meg. Van egy ügyvéd a Helsinki Bizottságtól, aki a táborban dolgozik, de nagyon magas az ügyfélszám, és mint említettük, a jogi segítségnyújtás biztosítása elsősorban a magyar állam feladata kell, hogy legyen.
A Migszol álláspontja
Bízván abban, hogy a magyar kormány, Pintér Sándor belügyminiszter és Végh Zsuzsanna BÁH-igazgató meg akar felelni a vállalt nemzetközi törvények előírásainak, bátorítjuk őket, hogy a táborban és a táboron kívül élő menekültekkel működjenek együtt, és biztosítsák a következőket:
- Emberhez méltó, tiszta és higiénikus életkörülmények a táborban élőknek számára.
- Minőségi jogi segítségnyújtás a menedékkérőknek és a jogi státuszuk kommunikálása világos és érthető megfogalmazásban az eddigi, kizárólag magyarul és hivatalos bikkfanyelven történő, sokszor még magyar anyanyelvűek számára is nehezen értelmezhető közlés helyett.
- Az őrzött szállásra kerülés büntetési formaként való alkalmazásának azonnali megszüntetése.
- A menedékkérők bezárásának megszüntetése.
Ez az első riport a debreceni táborról csak a jéghegy csúcsát képezi. Részletesebben fogunk beszélni a problémákról a MigSzol.com-on megjelenő következő írásokban. Köszönjük, hogy figyelemmel követed a riportjainkat, hamarosan újból jelentkezünk! Nyugodtan iratkozz fel a levelezőlistánkra: MigSzol Info Mailing List.