Gyerekekkel beszélni mindig bámulatos – egy pillanatig „elveszett a fordításban”-élményünk volt, amikor találkoztunk négy fiúval, akik fársziül, törökül és németül beszéltek. Nehéz elképzelni, hogy egy egész generáció létezik, ilyen többnyelvű gyerekekből.
Körülbelül tíz, a táborban tartózkodó férfival beszéltünk. Sokan elmesélték, hogyan kerültek az elmúlt hetekben a táborba, miután szabadon engedték őket a kiskunhalasi és békéscsabai fogságból. Mindannyian azt mondták, hogy ez a tábor jó hely, és hogy hetente kapnak pénzbeli segélyt. Azt mondták, a táborban nyugodtan alhatnak. Hallva ezt a sok pozitív visszajelzést (és egyúttal kifejeznénk köszönetünket a tábor vezetésének is), értetlenül fogadjuk, miért akarja a kormány mindenáron bezárni a tábort. Beszélnünk kellett a tábor bezárásáról is, mivel az emberek már hallottak híreszteléseket róla. A bicskei tábor tervezett bezárásának híre félelem és bizonytalanság érzését keltette – mi lesz a táborban tartózkodó emberekkel, kérdezték tőlünk.
Az emberek tudtak a szerb–magyar határzárról – és sokat elmond az európai rendszerről, hogy mind 2016 előtt érkeztek. Ezután sok Európai Uniós tagállamban voltak – néhányan Angliában, mások Svédországban vagy Németországban – de visszatoloncolták őket, mint bábukat egy táblajátékban. Néhányan azt mondták, hogy továbbra is szeretnének egyesülni a családjukkal, akik más országokban élnek, sokan viszont már belefáradtak az utazásba, a bebörtönzésekbe és fogva tartásba - és inkább Magyarországon maradnának. A probléma szerintük, hogy nem kapnak magyar nyelvoktatást. Persze a kormány legutóbbi lépései után lakhatáshoz sem juthatnak, miután megszereznék a menekült státuszt.
A legtöbb embernek, akikkel beszéltünk elutasították a menedékkérelmét, néhányuk többször is próbálkozott ennek megszerzésével, és meglepően sokuk nem ismerte a lehetőségét annak, hogy a Helsinki bizottságtól ügyvédet kaphat. Sokkal gyakrabban kaptak azoktól ügyvédet, akik a „másik épületben” voltak, akiket az állam bízott meg, és nagyon gyanakvóak lettek, amikor elmondtuk, hogy van más módja ingyen ügyvédet szerezni.
Azok, akik egyesülni szeretnének a családjukkal Magyarország után (az emberek, akikkel beszéltünk, csupán huszonévesek voltak), rendkívül csalódottak és meglepődve veszik tudomásul, hogy a menekülteknek járó utazási okmánnyal nem mehetnek legálisan más európai országba dolgozni. Ez rámutat arra a problémára, hogy az Európai Unió gyakorlatilag egy hatalmas feketepiacot épít azáltal, hogy nem engedi a menekülteket szabadon dolgozni az unióban – nekik ehelyett nézniük kell, ahogy a magyarok kivándorolnak, miközben ők itt ragadtak.