Az utóbbi években azonban a helyzet alapvetően megváltozott. Mostanra a kormány lépésenként eljutott oda, hogy gyakorlatilag az összes menedékkérőt fogvatartásban helyezik el, a civilek és a független sajtó mozgásterét pedig jelentősen beszűkítették.
A jelenlegi körülmények között sajnos rá kellett jönnünk, hogy már nem működhetünk ugyanúgy, mint eddig. Nincs engedélyünk, hogy a fogvatartott menedékkérőkkel beszéljünk, de ha esetleg mégis bejutnánk hozzájuk, azonnal az állami gyűlöletkampányok céltáblájává válnánk, nem beszélve arról, hogy ez talán azoknak az embereknek a menedékjogi eljárását is negatívan érintené, akikkel beszélünk.
Miközben 2015 óta folyik a lejárató propagandakampány az „idegenek” ellen, a magyarok többsége eggyel sem találkozott közülük, a velük kapcsolatos benyomásaik kizárólag az állami média közléseire épülnek.
A Fidesz hihetetlen médiatúlsúlyának korában pedig nehéz bármilyen más narratívát felállítani. Még az ellenzéki politikusok és az ellenzéki média is a kormány a retorikáját használják. Az olyan csoportoknak pedig, mint amilyen a Migszol, nincsen kapacitása nagyszabású kampányokat indítani a kormánypropagandával szemben.
Ez a blogposzt nem arról szól, hogy a Migszol felfüggeszti a működését. Hanem arról, hogy miért van szükség arra, hogy átgondoljuk, milyen más módokon tudnánk mégis folytatni a munkánkat.
Magyarország a választás után
Azok a magyarok, akik nem támogatják a jelenlegi kormányt, nagyjából mindannyian egyetértenek abban, hogy ezután a Fidesz-győzelem után újfajta stratégiákra van szükség. Az utóbbi hat évben rengeteg tüntetést és köztéri akciót szerveztünk vagy támogattunk résztvevőként. Az ilyen típusú politikai nyomásgyakorlást azonban ez az arrogáns kormány sohasem vette figyelembe, és attól tartunk, ez a helyzet a jövőben csak rosszabb lesz.
Kovács Zoltán kormányszóvivő megígérte, hogy a kormány meg fogja szavaztatni a parlamentben a Stop Soros törvénytervezetet. Ha ezt a törvényt elfogadják, a hatása mindenképpen tragikus lesz, és valószínűleg még inkább elnémítja majd a kritikus hangokat a közbeszédben.
A Migszol és a migrációval kapcsolatos aktivizmus jövője Magyarországon
A kormány láthatólag mindenfajta „politikai jellegű” tevékenységet ellenőrzése alá akar vonni, a kritikus hangoknak pedig egyre kevesebb teret ad. A gyakorlatban ez azt jeleni, a kormány azzal indokolja a migránsokat segítő emberek ellehetetlenítését, hogy a munkájuk „politikai”, a politika pedig a pártok dolga, nem pedig egyéneké, csoportoké vagy civil szervezeteké.
Magyarország nem az egyetlen ország, amely megpróbálja a migránsok segítőinek mozgásterét beszűkíteni. Spanyolországtól Finnországig számtalan európai ország hoz olyan törvényeket, amelyek azt sugallják, hogy a migránsok melletti szolidaritás illegális. A különbség csupán az, hogy Magyarországon gyakorlatilag az egyetlen vélemény, amit az emberek hallanak, a kormánymédiáé. Az állam pedig az elmúlt években szisztematikusan rombolta a demokratikus intézményrendszert.
A csoportnak sosem volt főnöke vagy vezetője, és sosem dolgozott nálunk senki fizetésért. A tagjainkat sosem regisztráltuk, és kizárólag mi tudunk tájékoztatást adni arról, hogy kik voltak a Migszol tagjai és kik nem.
Ami a Migszolt illeti, ahogy fentebb említettük, az utóbbi években mind a szabályozás, mind a politikai környezet jelentősen megváltozott, és a Magyarországról való kivándorlás is negatívan érint minket – rengeteg korábbi csoporttagunk hagyta el az országot, vagy érezte úgy, hogy egy ideig nem szeretne aktivizmussal foglalkozni. Kevesebb lett a kapacitásunk, a hozzáférésünk pedig erősen korlátozott, de azért van néhány ötletünk, hogy hogyan folytathatnánk a munkánkat. A blogunkat, a Facebook- és a Twitter-oldalunkat mindenképpen megtartjuk, és rendszeresen posztolunk majd a továbbiakban is, bár valószínűleg kevesebbet, mint eddig.
Végezetül szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Migszol mindig is egy informális, nem regisztrált csoport volt, nálunk mindenki önkéntesen dolgozik. És mivel a nevünk Migráns Szolidaritás Csoport, a tagjaink is különböző nemzetiségűek. Az, hogy nálunk más országokból érkező emberek és magyarok együtt dolgoznak, mindig is alapelvnek számított.
A csoportnak sosem volt főnöke vagy vezetője, és sosem dolgozott nálunk senki fizetésért. A tagjainkat sosem regisztráltuk, és kizárólag mi tudunk tájékoztatást adni arról, hogy kik voltak a Migszol tagjai és kik nem.
Reméljük, ez nem a Migszol vége. Ha a körülmények ismét megfelelőek lesznek ahhoz a fajta aktivizmushoz, amit az elmúlt években folytattunk, teljes erőbedobással visszatérünk.