Ahogy elhagytuk a vasútállomást, eszünkbe jutott, hogy hasznos lehet megszerezni a helyi taxi telefonszámát. Beszéltünk egy taxisofőrrel az állomáson kívül, megszereztük a telefonszámát, és elmondtuk neki, hogy menekülteket keresünk. Meglepődött, aztán elmondta, hogy néha látott menekülteket a városban, de legtöbbjük a téglagyár körül található. Amikor azt mondtuk, hogy később lehet, hogy felhívjuk, elmagyarázta, hogy nem szabad menekülteket szállítania: a rendőrség ezt embercsempészetnek tekinti, elkobozza az autót és bebörtönzi a vezetőjét, még ha a taxi nem is megy a határ közelébe.
Élelmet szerettünk volna vásárolni azoknak az embereknek, akikkel esetleg találkozunk, ezért azt kérdeztük a járókelőktől, hogy milyen üzletek vagy pékségek vannak nyitva vasárnap. Néhány sikertelen próbálkozás után egy idősebb férfi felajánlotta, hogy elvezet minket a piacra. Útközben megjegyeztük, hogy egy a migránsokkal szolidaritást vállaló csoport tagjai vagyunk Budapestről, és megkérdeztük, hogy tud-e bármit a migránsokról Szabadkán. Vonakodott attól, hogy beszéljen róluk, azzal magyarázva, hogy a gazdasági helyzet annyira rossz, hogy minden képzett ember elhagyja a várost. Amikor témát váltottunk, felvidult és elmesélte Szabadka történetét, amíg a piachoz értünk.
Miután élelmet vásároltunk, sétálni indultunk, a vasútállomást elhagyva jobbra az első nagy úton, aztán az elsőn balra, és és előre, elhagyva néhány vasúti sínpárt és egy működő gyárat. Tudtuk, hogy megérkeztünk, amikor a balra lévő gyárat elhagyva jobbra egy kialudt kéményt láttunk. Mindent egybevéve a séta körülbelül fél órát vett igénybe, ezért volt bőven időnk kidolgozni egy tervet és megbeszélni, hogy mire számíthatunk. Megegyeztünk, hogy a reggeli közben beszélünk az emberekkel, és feljegyezzük, hogy mire van a leginkább szükségük, amiért visszamehetünk majd a városba megvásárolni.
Mielőtt távoztunk volna, egy fiatal párt láttunk előbukkanni a mezőkről. Hussein* és Amira* egy hónapja hagyták el Irakot, és a rokonaikhoz tartanak Németországba. Hozzánk hasonlóan ők is az állomás felé tartottak, ezért együtt mentünk oda. Hussein egy külföldi cégnél dolgozott, ezért nagyon jól beszél angolul. Elmondta nekünk az eddigi útjukat, és megkérdezte, hogy mekkora a legnagyobb távolság, amit egy húzásra gyalogoltunk le eddig. Semmelyikünké sem mérhető, még közel sem ahhoz a negyven órához, amit ők tettek meg az elmúlt héten. Amikor megkérdeztük, honnan tudták, merre menjenek, Hussein megmutatta a telefonját, és azt mondta, a GPS-re hagyatkoztak. A telefonját minden lehető helyen feltölti, például emberek házában, vagy nyilvános helyeken. Hussein képeket mutatott nekünk azokról az építményekről, amiket az emberek csináltak a gyár mögötti mezőn, hogy valami menedékük legyen éjjel. Megtudtuk, hogy a rendőrség rendszeresen megrohamozza a gyár főépületét, pénzt keresve és felégeti az emberek holmiját. Az ilyen történetek hamar elterjednek, ezért az emberek félnek a gyárban maradni, és inkább a környékén rejtőznek. Hussein és Amira elmagyarázták, hogy két napja nem aludtak, mert nem sikerült megfelelő szállást találniuk, és hogy nem akarnak enni. Miután elmondták, hogy megkezdeni készülnek útjuk utolsó szakaszát, ami belefoglalja a magyar határ átlépését, megértettük, hogy egy ennyire stresszes helyzetben az étel az utolsó, amivel törődnek.
Mielőtt elbúcsúztunk, Hussein készített egy szelfit velünk a telefonjával, és megkérdezte, hogy vissza gyalog megyünk-e Budapestre. Olyasvalaki számára, aki hosszú ideje a lábaira hagyatkozik, ez a kérdés nem hangzik furcsán, de nevetnie kellett, amikor rájött, hogy mindannyiunknak érvényes iratai vannak és nem szükséges ilyesmiben gondolkodnunk.
*Ezek nem a valódi neveik