Ez a cikkünk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg.
„Alapvetően tapasztalható az a migráció kapcsán, ha félelemről beszélünk, hogy a közbiztonság kapcsán sok minden még nincs rendben ebben az országban, többek között azért sem, mert levezényeltünk sok embert a határra, kivonva őket azokból a városokból, falvakból, ahol egyébként dolgoznának. A mi álláspontunk az, hogy kerítésre szükség van, viszont szolidárisnak kell lenni mind az ott dolgozó katonákkal, mind az ott lévő menekültekkel, akik hajlandók végigmenni a tényleges legális folyamaton, amelyen keresztül megszerezhetik a menekültjogot.”
Sok idő van még a Momentum októberre ígért programjának nyilvánossá tételéig, és a Migszol szeretné megragadni az alkalmat, hogy amíg a témában heves vita folyik, javaslatokat fogalmazzon meg, és kérdéseket tegyen föl a formálódó pártnak.
Sokkal inkább célunk, hogy a magyar politikai élet egy szélesebb körben elterjedt problémájára mutassunk rá: egyetlen politikai pártnak sincs bátorsága túllépni a magyar menekültpolitika biztonságmániás és félelem szította megközelítésén. Hisszük pedig, hogy ez elengedhetetlen ahhoz, hogy tényekre és ne félelmekre épülő vita indulhasson menedékügyben.
Fidesz-dominancia Magyarország migrációs vitájában
A Momentum nem az egyedüli párt, amelyik a Fidesz csapdájába esett. Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje, a Reutersnek adott interjújában azt állította, hogy lebontaná a kerítést. Miután kijelentése ellentmondásos reakciókat váltott ki, egy határvadász-avató ünnepségen visszavonta állítását. Nem csak a Momentum, hanem más pártok részéről is érzékelhető a félelem a téma felvállalását illetően.
De lehetnek-e Önök egy lehetséges alternatíva, ha elzárkóznak a világos politikai állásfoglalástól, és csak a Fidesz szólamaira táncolnak? Különösen fontos kérdés ez a végletekig átpolitizált migrációs témában. Ha elfogadják a kormányzó párt alapvetéseit, tudnak-e valós alternatívát felkínálni? Hogy lehet, hogy a Momentum nyári fesztiválján a „migrációs panelben” kizárólag a Fideszhez kapcsolódó Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) képviselői szerepeltek szakértőként? Más vélemények nem jelentek meg.
Hogy lehet a párt a Fidesz ellenzéke, ha csak az NKE képviselőit hívja meg? Nem mond ez ellent a sokszínű Magyarország szlogennek, amit a Momentum hirdet? A Fidesz szakértői kerekasztala így nézett ki Tusványoson, és reméljük, hogy azért ezt az utat nem tartja járhatónak a Momentum, hiszen elvileg arra törekszik, hogy minden érdeket képviseljen: a menekültpártit és menekültellenest egyaránt. De nem reménytelen ez a vállalkozás?
A kerítés és a tranzitzóna „legalitásáról”
A tranzitzónák és az ottani eljárások sértik még a mára már meghaladott Genfi Egyezményt is és a Gyermekjogokra vonatkozó konvenciót, mely szerint gyerekeket nem szabad fogva tartani.
A tranzitzónákban börtönkörülmények uralkodnak, az embereket a menedékkérelem elbírálásának egész időtartamára pengekerítés mögé zárva tartják – ez a Fidesz legutóbbi jogi újítása, amelyet 2017 márciusában vezettek be. A tranzitzónában élőket megalázóan kezelik, légkondicionálás nélküli, egyetlen ablakos konténerekben laknak, gyakran nagy családok együtt, az egyetlen alternatíva napjaik eltöltésére a szűkös, árnyék nélküli belső udvar. Megbilincselve viszik őket, ha kórházi ellátásra van szükségük, és gumibottal, sprével felszerelt őrök kísérik őket még az orvoshoz is a táboron belül.
Rács mögött tartanak embereket, akik semmit nem követtek el, a nemzetbiztonság homályos, akármit rejtő indokára hivatkozva, ami folyamatosan újrakalibrálható. A tényeken alapuló menekültpolitika a fogalmak tisztázását is jelenti: mit jelent például a közbiztonság? Pillanatnyilag a közbiztonsággal kapcsolatos problémák éppen a kisebbségeket sújtják a leginkább: az LMBTQ közösségeket, romákat, migránsokat, más bőrszínűeket.
A másik ok, ami hihetetlenül megnehezíti a menedékjogi procedúrát, az, hogy Szerbiát biztonságos harmadik országnak nyilvánították. Ennek eredményeképp a napon és a konténerben töltött forróság hosszú hónapjai után további lehetőségek nélkül visszazavarhatják az embereket Szerbiába. Itt nincs menekültvédelmi rendszer, nincs kiút. Mindez a „törvényesség” nevében.
Kérjük, hogy a Momentum vegye figyelembe a törvényesség viszonylagos jellegét, hiszen a jelenlegi kormány normái szerint a mostani civil törvény és a lex CEU is elfogadható lehetne. Ezekkel vajon egyetértenek?
Sajnos mostanában kénytelenek vagyunk megkérdőjelezni néhány ponton a Fidesz szerinti törvényességet, és nem fogadhatjuk el minden esetben a morálisan korrekt vagy a legális egyetlen fokmérőjeként. Az Emberi Jogok Európai Bírósága hozott egy ítéletet, mely szerint a menedékkérők tranzit zónákban való fogva tartása sérti az emberi jogokat. Minthogy a Momentum Európa-pártinak tekinti magát, csodálkozunk, hogy nem tartják követendőnek az ECHR határozatát ebben az ügyben.
Azt is szeretnénk hangsúlyozni, hogy a probléma nem maga a kerítés, a kerítés csak megtestesítője annak a törvénykezésnek, amely lehetővé teszi azt. Haszontalan lesz a vita, ha a kerítés ellen illetve mellett való érvelésre limitáljuk, ha nem foglalkozunk a törvénnyel, amely kriminalizálja a menedékkérők belépését az országba, amely veszélyezteti egy embercsoport biztonságát, lehetővé téve 2016 júliusa óta az erőszakos visszatoloncolást Szerbiába, és ezeknek a védtelen embereknek szisztematikus fogva tartását.
A menedékjog mindenki számára nemzetközileg elismert jog, és ez magába foglalja az országok területére való belépés jogát. Ha a Momentum valóban meg akarja mutatni szolidaritását a menekültekkel, ne pénzt gyűjtsön a szavazók szimpátiájának elnyerése érdekében, hanem biztosítson utat számukra, és vegye figyelembe szükségleteiket.
Ehelyett az a céljuk, hogy saját játékmezőt teremtsenek azon a játszótéren, ahol a Fidesz állítja fel a szabályokat. Várjuk az októbert, hogy lássuk, ott maradnak-e vagy megalkotják saját, tényekre alapuló alternatívájukat a magyarországi migrációs politikával kapcsolatban, a politikai propagandának ebben a poros levegőjében, amelyben most küszködünk.
Javasoljuk, hogy tájékozódás végett a Momentum tagjai olvassák el, a Magyar Helsinki Bizottság javaslatait. A Migszol nem feltétlenül ért egyet velük minden ponton, de ezeket valódi szakértők írták, olyan szakértők, akiknek véleményét a Fidesz 2010-es hatalomszerzése óta már nem fogadja el.
A kerítés gazdaságtana
Ezeket újra meg lehetett volna nyitni, a kiszolgáltatott emberek helyzetének figyelembe vételével. És a határon elfogott emberek ezerféle traumával küzdenek – férfiak, nők és gyerekek. A tranzitzónákban pedig semmi sincs, ami enyhítene a traumáikon.
A kerítés nemcsak az adófizetők pénzéből kerül sokba, de a menekültek számára is, fizikai és anyagi értelemben egyaránt. Felvirágoztatja az embercsempészetet, és erőszaknak teszi ki azokat, akik szabálytalanul kísérelik meg a határátlépést minden más lehetőség hiányában. Tehát a választás az embercsempész és a tranzitzóna között van.
A kerítés hatása a magyar köztudatra
Ráadásul a kerítés normalizációja fokozza a félelmet attól, ami „ott kint” van, amit nem ismerünk, és pontosan ez az, amit Orbán Viktor akar. Ezek az érzések visszhangoznak beszédeiben, a faji-etnikai homogenitásról, a kereszténység és az iszlám szembeállításáról. Végül, de nem utolsó sorban, a Magyarországon élő migránsok és menekültek piciny csoportja számára (a lakosság 0,4%-a) a kerítés állandó emlékeztetőt jelent: nem szívesen látják őket Magyarországon, és ha mégis, csak kivételképpen.
Ha 5 évvel ezelőtt valaki azt mondja, kerítést kell építeni, szinte mindenki meglepődött volna, nem fogadta volna el e felvetést, ma azonban a többség egyetért vele. A jelenléte normalizálódott. Mi valóban hiszünk abban, hogy a Momentum, ez az új, energikus párt, nem sétál be az Orbán által okosan kikövezett utcába, és felismeri, mit tesz velünk, itt élőkkel a kerítés.