“Mivel Brüsszel kudarcot vallott a bevándorlás kezelésében, Magyarországnak a saját útját kell járnia. Nem fogjuk hagyni, hogy a megélhetési bevándorlók veszélyeztessék a magyar emberek munkahelyeit és megélhetését.”
" a Nemzeti Konzultáció nem közvélemény-kutatás. A felkérő levélben a miniszterelnök döntés-előkészítő „megbeszélésnek”nevezi ugyan, mégis minden jel azt a látszatot erősíti, hogy egy szokásos kérdőíves felmérésben való részvételre hívja az állampolgárokat. A Nemzeti Konzultáció hamissága, a közvélemény-kutatás módszerével való visszaélés arra is rávilágít, hogy eltűnőben vannak a magyar nyilvánosságból a valódi, közpolitikai vagy aktuálpolitikai kérdésekre, döntési alternatívákra irányuló kutatások, amelyek fő funkciója a döntéshozók informálásán túl a társadalom önismeretének elmélyítése."
(5) Már korábbi konzultációkat is használt arra a célra a Fidesz hogy gyüjtsön magának egy adatbázist a lehetséges szavazókról (ami egyébként szigorúan törvényellenes más politikai pártoknak). Volt már olyanra is példa hogy vonalkódot is csatoltak a konzultacios levélhez, amivel személyesen azonosítani lehet a válaszadót. Bár ezuttal talán nincs vonalkód, a visszaküldött kérdõív igy is használható arra hogy ebbõl jósolni lehessen választói magatartásról, hiszen ahol a Fideszt kevesebben támogatják onnan beláthatóan kevesebb válasz érkezik majd vissza.
(6) Azzal hogy a Fidesz húzodik ki jobbra, a Jobbiktól szeretné magához csábítani a szavazókat. A Fidesz tudatosan cselekedik hiszen a konzultáció xenofób és rasszista fogalmazása megnyerheti az amúgy Jobbikra szavazók érdemét.
(7) A kormány íly módon próbálja legitimizálni rasszista és xenofób irányvonalait.
(8) Azzal hogy a bevándorlásra összpontosít, Orbán próbálja elterelni a figyelmet a kormány kudarcairól a sürgõs társadalmi problémákkal, például a hajléktalanság és a szegénységgel, szemben.
Azt hogy ez stratégikusan a kormány javára szolgál már felfedte a sajó (például itt és itt). De ne feledjük azt sem hogy milyen negatív hatással lehet egy ilyen propaganda kampány azokra akik ezt fogadják. Ezt a kérdőívet nem csak azoknak terveztek akik egyet értenek a kormány álláspontjával, hanem arra is szolgal, hogy másokban is gyártsa a xenofóbiát.
Ha egy vitatott állítást a kérdésként teszünk föl, a magában rejtett válasz képes meggyõzni az olvasót arról amiben eredetileg még kételkedett.Ezt a jelenséget eredetileg tanúvallomás esetében mutatták ki: szemtanúk másképpen emlékeznek az eseményekre attól függõen hogy hogyan lett nekik feltéve a kérdés. Ezért lettek szigorúan kitiltva a tárgyalóterembõl a sugalmazó kérdésnek. Akár egy rosszul fogalmazott szó is elég lehet ahhoz hogy teljesen megváltoztassa azt amire emlékszik vagy amit hisz a felelö.
Orbán Viktor konzultációja többféleképpen is hasznosítja ezt az alapelvet:
- Vitatott állítások és feltevések magától értetődő igazságként szerepelnek a kérdésekben, p.l.: "Támogatná-e Ön a magyar kormányt, hogy Brüsszel megengedő politikájával szemben szigorúbb bevándorlási szabályozást vezessen be?"
- Ez a kérdés azt sejteti hogy azt meg sem lehetne kérdöjelezni hogy a Brüsszeli bevándorlópolitikai hozzààllàs 'megengedő'. Ezt el kell fogadni igazságképp ahhoz hogy választ adjunk a kérdésre. Ily modon, akar egyet ertunk akar nem a szigorubb bevandorlasi reformmal Magyarorszagon, attol hogy a kerdes igy lett megfogalmazva, megmarad az a benyomas hogy az EU bevándorlási szabályozása 'megengedõ'. Pedig ez a kijelentés maga megérdemel egy külön vitát.
- A válaszadó skálán 3 válasz lehetséges ami két opciót ad az egyetértésre és csak egyet az ellentkezésre. Ez már magában arra utal hogy (1) a legtöbben egyet értenek, és (2) az egyetértés egyértelmüen az értelmes választás. A legrosszabb következmény talán az ilyen kérdések hosszútávú hatása az emberek saját véleményén. Az emberek természetüktõl fogva konzisztensnek, ellentmondásmentesnek akarnak tünni. Tehát ahogy valaki xenofób módon viselkedik (vagy válaszol egy kérdésre), annál valószinübb hogy máskor is elfogad és véd xenofób álláspontot, ahogy ezt Lars Hall és kollegái is kimutatták.
- Több kérdés is úgy van megfogalmazva hogy arra utal mintha lenne egy erkölcsileg helyes válasz (legfeltünöbben a 10.-12. kérdések, de majdnem mindegyiknek ilyen hangulata van). Ez nem csak arra kénszeríti az embereket hogy egy bizonyos módon válaszoljanak a kérdésre, hanem akár meg is változtathatja azt amit eredetileg gondolt.
11. kérdés: “Egyetért-e Ön azzal, hogy a bevándorlás elleni küzdelem legjobb eszköze, ha az Európai Unió tagországai segítik azon országok fejlesztését, ahonnan a bevándorlók érkeznek?”
11. kérdés: “Egyetért-e Ön a magyar kormánnyal abban, hogy a bevándorlás helyett inkább a magyar családok és a születendő gyermekek támogatására van szükség?”
- A kérdések sorrendje arra utal hogy van egy természetes kapcsolat a szóban forgó témák között (ami a terrorizmus, a megélhetési bevándorlás, és a bevándorlás álltalában).
Folytathatnánk a kritikát erröl az állitólagos konzultációról, de most az a legfontosabb hogy belássuk ez nem más mint pimasz propaganda. Nem engedhetjük hogy a kormány ilyen eszközöket használhasson hogy felmentse a saját intézményesítet rasszizmusát.
Ezért csatlakozott több mint 1000 migráns és magyar (a rendőrség becslése szerint) a tegnapi demonstrációnkhoz a Deák téren - még egyszer köszönjük mindenkinek, aki támogatólag állt ki egy befogadóbb Magyarországért!
Válaszképp, a Migszol megindítja a saját konzultációját, amit minden héten Szerda délutan egy a Deák téren egy információs pultnál fogunk kiosztani.