A francia szatírikus hetilap, a Charlie Hebdo szerkesztőségében történt tragikus események miatt a nemzetközi közösség széles köréből hallunk tiltakozó hangokat, elítélvén a kegyetlen gyilkolást. Ezzel párhuzamosan azonban a bevándorló- és iszlámellenes hangok is felerősödtek. Szégyenszemre, de egyáltalán nem meglepően Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor a többi vezető politikust is felülmúlva a leghevesebben szólalt föl az Európába érkező bevándorlók, és a már itt élő kulturális és etnikai kisebbségek ellen.
Több lap is idézte a január 11-én, Párizsban tartott szolidaritási tüntetésen megjelenő Orbán Viktort, aki szerint „a gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, [...] csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre.” Nemcsak az európai bevándorláspolitikára tett megjegyzéseket, hanem vehemensen azt is felvázolta, hogy szerinte Magyarországnak milyennek kellene lennie:
„Amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország. Nem akarunk tőlünk különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani.” (kiemelés tőlünk)
Ezek a megszólalások perverz módon egybemossák az európai bevándorlás kérdését és a biztonságpolitikát. A szülőföldjükről a nyomor és erőszak elől menekülő, bizonytalan létet választani kényszerülők mély és összetett problémáit nem lehet félelemkeltésre használni a jelenleg folyó terrorizmus ellenes harcban.
Orbán Viktor miniszterelnök úrnak a Párizsban elkövetett erőszak kapcsán tett, és annak szörnyűségével visszaélő kijelentései nem szabad, hogy elvonják a figyelmet arról, hogy a Magyarországon élő, vendégszeretetre és támogatásra szoruló emberekkel szemben a jelenlegi menekültügyi-politika milyen erőszakosan lép fel és milyen fokú társadalmi-gazdasági létbizonytalanságba taszítja őket.
Úgy tűnik, maga az Európai Unió is elfelejtette az egykor fennen hangoztatott hivatalos mottóját: „Egység a sokféleségben”, és most bizalmatlanul és gyanakvóan méregeti azokat, akik a jobb életet keresik. Inkább „biztonságosabbá” teszi a határokat, csak a halottaknak ajánl fel kegyesen állampolgárságot, mint arra Lampedusa, és hasonló, újból és újból bekövetkező tragédiák emlékeztethetnek minket. Mindezt figyelembe véve, úgy tűnhet, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr véleményével azt a gyakorlatot verbalizálja, amelyhez EU-s kollégái amúgy csendben asszisztálnak.
A magyarországi Migráns Szolidaritás Csoport (MigSzol) nagyon aggasztónak tartja a mostani fejleményeket. Úgy gondoljuk, hogy Magyarországnak sokarcú és befogadó országnak kellene lennie. Nem szabad elfelejtenünk nekünk, magyaroknak sem a saját bevándorló-történetünket, az Ázsiából ideérkező (többek között a besenyők elől menekülő) őseink államalapításától kezdve egészen az 56-os forradalom leverését követő sok ezernyi magyar hazafi kivándorlásáig. A MigSzol munkájával ahhoz is hozzá szeretne járulni, hogy Magyarország ne felejtse el a saját múltját. Ezért sürgetjük a magyar kormányt, hogy szüntesse meg az ide érkezők önkényes és szisztematikus elzárását és táborban tartását, és ehelyett támogasson egy olyan társadalmat, amely nem a félelem és gyűlölet sötét árkából méregeti a tőle különbözőket!
Orbán Viktor miniszterelnök úr menekültügyre vonatkozó állásfoglalására válaszul a MigSzol tüntetést szervez 2015. január 19-én, este 6 órakor a budapesti Deák Ferenc téren. Ezen a nyilvános eseményen tiltakozunk, és elítéljük Orbán Viktor idegengyűlölő és bigott megjegyzéseit, szolidaritást vállalva azokkal a migránsokkal, akiket szavai sértenek. A Migszol számára a másságot elutasító és gyűlöleten alapuló diskurzus és politika elfogadhatatlan Magyarországon is.
Ugyanakkor készen állunk a nyitott párbeszédre,
MigSzol
[email protected]
Budapest, 2015. január 19.
Magyarország