más menekült, Magyarországon lépett be a területére. A menedékkérők magyarországi helyzete miatt többször is megpróbálta elhagyni az országot, de minden esetben visszaküldték, a Dublini rendeletkeretében. Idén már bebörtönözték Németországban, amiért „illegálisan” lépett be az országba – valójában azonban semelyik migráns nem illegális, mindenkinek joga van menedéket kérni. A Dublini rendelet rákényszeríti a migránsokat, hogy abban az országban maradjanak, amelyben először lépnek az EU-ba, és nem ott, ahova mennének. Az ügye áprilisban a hírekbe került, amikor tragikusan ellenállt a Magyarországra való toloncolásának, túszul ejtve egy légi kísérőt egy Lufthansa járaton Münchenből Budapestre. Tárgyalások után adta fel – kijelentette, hogy minden lehetőség szerint Németországban marad, és panaszt tett a magyarországi helyzetre – és újra bebörtönözték. Tervben volt egy pszichológiai vizsgálat, de sosem került rá sor – ha pszichológiai problémái lettek volna, az ügyvédje javaslatára egy normális börtönbe helyezésre alkalmatlannak minősíthették volna.
A Migszol mélyen sajnálja Muslim halálát, és együttérzését fejezi ki azokhoz, akik ismerték.
Ugyan talán sosem tudhatjuk meg az igazságot a történtekről vagy a motivációit, vagy a nap pontos eljárásait, nyilvánvaló, hogy Muslim H. kétségbeesetten megpróbálta elkerülni a kitoloncolást Magyarországra. Bármi is történt vele korábban Magyarországon, nem jogosíthatja fel egy repülőgép eltérítésére és egy légi kísérő túszul ejtésére – viszont a megtörténtek után nyilvánvalóan látható, hogy jobban oda kell figyelnünk. A jobb gondozás nem azt jelenti, hogy valakit bebörtönöznek és nyolc őr küzdi le a földre – ezek világos jelei brutális erőszak használatának ellene. A MigSzol nagyon kíváncsi, miért volt szükség nyolc őrre ahhoz, hogy megnyugtassák – ilyen sok ember egy időben nem is tud hozzáférni egy emberi testhez.
Többször előfordult, hogy a németországi menekültek a bíróságon jogi úton próbálták megakadályozni a visszatoloncolásukat Magyarországra. Néhány egyedi eset után a bíróságok megkezdték visszautasítani ezeket a kéréseket, miután változások történtek a magyarországi menekültügyi rendszerben 2013-ban.
Viszont a MigSzol úgy hiszi, hogy ezek a változtatások nem elegendőek a menedékkérők életkörülményeinek javításához. A bebörtönzés embertelen és veszélyes, főleg a traumán átesett, pszichológiailag rászoruló és sérülékeny menekülteknek. Az új Helsinki jelentésben, melyet korábban mi is posztoltunk, bizonyítékok találhatóak a jövőbeli bírósági ügyekhez – és a bebörtönzések eltörléséhez Magyarországon!
Mi tehát ezzel emlékeztetni szeretnénk mindenkit a menekültek és menedékkérők jogainak támogatására Magyarországon. Muslim H. emlékére és minden jelenlegi és jövőbeli menedékkérő jogaiért Magyarországon és Európában,ezeket a politikai következtetéseket kellene levonni:
A menekültügyi őrizet megszüntetése – a magyarországi menekültek és menedékkérők jobb életkörülményeiért.
A szabad mozgás és a tartózkodás szabadsága – egy Európai Menekültpolitikáért, amely nem küld embereket egyik országból a másikba, miközben kezelést és segítséget igényelnek azonnal.
Egy humánus menekültpolitikáért, amely nem hagyja, hogy meghaljanak a menedékkérők – akár a börtönökben, akár a Földközi-tengeren.