A menekülttáboros városok, így Bicske, Vámosszabadi és Debrecen jelöltjeit, és sok budapesti kerület jelöltjét elsősorban arról kérdeztük, hogy hogyan tervezik a helyi lakosságot közelebb hozni a menekültekhez és a bevándorlókhoz, hogyan juthatnak hozzá a megfelelő oktatáshoz, egészségügyi ellátáshoz, ingyenes magyar nyelvoktatáshoz és az emberhez méltó rendőrségi bánásmódhoz.
A kérdéseinket itt olvashatjátok, a beérkező és közzétett válaszok alapján pedig mindenki eldöntheti majd a szavazáskor, hogy melyik jelölt szeretne valóban tenni egy befogadóbb helyi társadalomért.
Tisztelt Polgármester-jelölt, XXXX!
A Migráns Szolidaritás Csoport (MigSzol, www.migszol.com) szeretné tájékoztatni a tisztelt Polgármester-jelöltet arról, hogy a 2014. október 12-i választáson a Magyarország által menekültként elismert személyek is szavazni fognak.
A MigSzol által gyűjtött információk szerint sok olyan személy, akiket menekültként ismert el a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, vagy Magyarország valamelyik bírósága,...
A menekültként elismert személyek nagy része Budapesten él, mert itt van a legnagyobb esélyük arra, hogy munkát találjanak. Azonban nemcsak menekültek, hanem a bevándorlók nagy része is itt él, valamint sok menedékkérő is. Azok a menedékkérők élnek Budapesten, akik már nem tartózkodhatnak befogadó állomáson (menekülttáborban), ők egyébként hajléktalanként kénytelenek élni, s gyakran hajléktalanszállón húzzák meg magukat. Bár a menedékkérők még nem szavazhatnak az önkormányzati választáson, mivel nekik is ugyan olyan esélyük van arra, hogy az üldöztetésüket valószínűsítsék a menekültügyi eljárásuk során, nagyon fontos a helyi közösség és a helyi vezetés hozzáállása a később akár elismert menekültként közöttünk élő emberekhez.
Annak érdekében, hogy a menekültek és bevándorlók tájékozódni tudjanak az Ön politikai programjáról és terveiről, amelyek a menekültek mindennapjait is jobbá változtathatják, kérjük a tisztelt Polgármester-jelöltet, hogy az alábbi kérdésekre 2014. október 12. előtt a válaszokat részünkre írásban a [email protected] címre elküldeni szíveskedjen:
- Milyen tervei vannak arra, hogy a helyi lakosságot és a menekülteket, valamint a bevándorlókat közelebb hozza egymáshoz, ezzel csökkentve a menekültek és a bevándorlók felé irányuló bizalmatlanságot és a velük kapcsolatos tájékozatlanságot?
- Hogyan biztosítaná, hogy a menekültek és bevándorlók iskoláskorú gyermekei a kerület óvodáiban és iskoláiban, a magyar gyerekekkel együtt és ne szegregálva játszhassanak és tanulhassanak?
- Milyen módon szeretné elősegíteni a menekültek olcsó és emberhez méltó lakhatáshoz való jutását a kerületben annak fényében, hogy a magyar lakosság előítéletei miatt rendkívül nehéz a menekülteknek és a bevándorlóknak albérletet találnia (https://www.youtube.com/watch?v=ais5a6MUj7Y)? (pl. Tervezi-e, hogy a kerület szociális bérlakásaiért soron kívül jelentkezhetnek a menekültek?)
- Milyen módon kívánja elősegíteni, hogy a menekülteknek a kerületben munkát tudjanak biztosítani, ezzel elősegítve az anyagi kiszolgáltatottságuk csökkentését és a helyi társadalomhoz való közeledést?
- Milyen módon tervezi a kerület egészségügyi dolgozóit felvilágosítani a menedékkérők és menekültek helyzetéről és származási országairól annak érdekében, hogy soha többé ne forduljon elő az, hogy a menekülteket az egészségügyi dolgozók tájékozatlansága és előítéletei miatt nem látják el?
- Milyen módon tervezi a kerület közfeladatot ellátó személyeit és rendőreit felvilágosítani a menedékkérők, menekültek és bevándorlók helyzetéről és származási országairól annak érdekében, hogy a találkozásaik és ügyintézéseik során a város dolgozói és rendőrei megtartsák az egyenlő bánásmód követelményét és az emberi méltóság tiszteletét?
- Tervezi azt, hogy a kerület iskoláiba meghívnának menekülteket, akik a saját életükről mesélnének a diákoknak?
- Milyen módon kívánja a városban élő bevándorlók és menekültek magyar nyelvoktatását és ezzel a helyi lakossággal való kapcsolat erősítését elősegíteni annak fényében, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal még az elismert menekülteknek sem biztosít semmilyen lehetőséget a magyar nyelv tanulására?
- Kérjük, hogy írja le az elképzelését a befogadóbb helyi társadalomról.
A menekültek és bevándorlók választáshoz való jogát Magyarország Alaptörvénye is rögzíti a XXIII. cikkben:
(3) Magyarországon menekültként, bevándoroltként vagy letelepedettként elismert minden nagykorú személynek joga van ahhoz, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választó legyen.
Azok a személyek, akiket a magyar állam menekültként ismert el azok, akiknek súlyos üldözéssel kellett, vagy kellene a jövőben szembenézniük saját származási országukban, és akik ezért határozatlan idejű tartózkodási engedélyt kaptak Magyarországon. Az Alaptörvény XIV. cikke szerint:
(3) Magyarország - ha sem származási országuk, sem más ország nem nyújt védelmet - kérelemre menedékjogot biztosít azoknak a nem magyar állampolgároknak, akiket hazájukban vagy a szokásos tartózkodási helyük szerinti országban faji, nemzeti hovatartozásuk, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozásuk, vallási, illetve politikai meggyőződésük miatt üldöznek, vagy az üldöztetéstől való félelmük megalapozott.
A választáson sok sikert kívánunk Önnek, és várjuk a válaszait, valamint jelentkezését a további javaslataink megvitatása céljából!
Üdvözlettel,
A Migráns Szolidaritás Csoport tagjai