2015. április 27-én körülbelül 20 ember gyűlt össze és vonult fel, így tüntetve a xenofób erőszak ellen Dél-Afrikában. A Mahatma Gandhi Emberi Jogi Egyesület (Mahatma Gandhi Human Rights Organization) tüntetői Budapesten a Blaha Lujza tértől meneteltek a budai Dél-Afrikai Nagykövetséghez , hogy tiltakozzanak a migráns dolgozókat érő erőszakos támadások ellen Dél-Afrikában.
Ugyan a meneten kevesen vettek részt, lélekben erősek voltak, jórészt afrikai migránsok, akik Magyarországot választották új otthonuknak. Ezek a magyar állampolgárok kifejezték szolidaritásukat a közelmúlt támadásainak áldozataival, átnyújtva egy petíciót Dél-Afrika magyarországi nagykövetéhez, melyben a migránsok erősebb védelmét követelik. A petíció szerint más problémák mellett a dél-afrikai kormány 'csak késéssel tett lépéseket ennek a problémának megoldására.'
A szervezet nem először hívja fel a figyelmet külföldi emberi jogi problémákra. Tavaly nyáron egy felvonulást szerveztek a Szabadság térről a Nigériai Nagykövetséghez, a nemzetközi #BringBackOurGirls kampány keretében (lent láthatod a MigSzol videóját), reagálva arra, hogy a Boko Haram nigériai iskolás lányokat ejtett túszul.
Különböző országok, különböző politikai válaszok és politikai szándékok
Érdekes, hogy mind Dél-Afrika és Magyarország is szembesül az idegengyűlölő fenyegetések és támadások problémájával, a kormányok különböző módokon reagálnak.
Míg Dél-Afrikában a kormány főleg a rossz helyzetre reagál, melyben az az állampolgárok bűnbakként kezelik a külföldieket a gyenge gazdaság miatt, Magyarországon a kormány szítja az idegengyűlöletet és a rasszizmust, hogy elterelje az embereket a saját képtelenségéről a szociális problémák megoldására.
"Nagyra értékeljük a külföldi állampolgárok közreműködését Dél-Afrikában. Hozzájárulnak a gazdaságunk fejlődéséhez befektetésükkel, magukkal hozott fontos képességeikkel és annak a sokféleségnek a bővítésével, amire büszkék vagyunk."
Ennek szöges ellentéteként idén Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor kijelentette, hogy "Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani", és "Nemzeti Konzultációt" hirdetett, hogy támogatást szerezzenek az új törvényjavaslatai a külföldiek, menekültek és migránsok ellen. Míg a dél-afrikai kormány szóban és tettekben tiltakozik az idegengyűlölet és a diszkrimináció ellen, a magyar kormány jelenleg olyan kampányt folytat a MigSzol szerint, amellyel szándékosan szítja ezt.
Már láthattunk rasszista és xenofób graffitiket elszórva Budapesten, melyek azok a koszovói migránsok ellen szóltak, akik korábban idén utaztak át Magyarországon - többek közt olyan graffitit is, mely a megölésükre buzdít.
Csak elképzelni tudjuk, mi történhet a Fidesz-kormány "Nemzeti Konzultációja" alatt, ha ilyen kényes és elfogult kérdéseket postáz a magyar állampolgároknak:
3. Vannak, akik szerint a Brüsszel által rosszul kezelt bevándorlás összefüggésben van a terrorizmus térnyerésével. Ön egyetért ezekkel a véleményekkel?
12. Egyetért-e Ön a magyar kormánnyal abban, hogy a bevándorlás helyett inkább a magyar családok és a születendő gyermekek támogatására van szükség?