Ennek a valóságnak sajnos része az is, hogy vannak embertársaink, akik még mindig fizikai erőszakkal találják szembe magukat Magyarország határainál.
A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint: „2015. szeptember 16. és 2018. január 1. közötti időszakban 75 olyan feljelentés érkezett az ügyészséghez, amelynek tárgya migráns személyeket ért bántalmazás volt a hatóságok részéről.
Az illetékes ügyészi szervek a 75 ügyben, 15 esetben a feljelentés elutasításáról, 51 esetben nyomozás megszüntetéséről, 1 esetben pedig a nyomozás felfüggesztéséről határoztak. Három büntetőeljárás jelenleg is folyamatban van, 3 esetben pedig az ügy áttételéről született rendelkezés. Kettő büntetőügyben emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség Szegedi Regionális Osztálya migránsokat ért bántalmazás miatt, mindkét esetben jogerős marasztaló bírósági döntés született.”
Mi azt gondoljuk, ennek egyértelmű választóvonalat kellene jelentenie mindenki számára. Az erőszak a határainkon elfogadhatatlan jelenség, még akkor is, ha egy párt elutasítja a kvóta rendszert vagy elismeri a kerítést. Ezért hát elhatároztuk, hogy összegyűjtjük a különböző pártok véleményeit ezzel kapcsolatban.
Mi az Önök álláspontja a migránsok elleni erőszakkal kapcsolatban Magyarország déli határánál? A parlamentben milyen lépéseket készülnek tenni az erőszak ügyében?
Összesen négy választ kaptunk erőfeszítéseink ellenére. Ezúton is köszönjük az Együttnek, az LMP-nek, a Magyar Liberális Pártnak és a Modern Magyarország Mozgalomnak, hogy komolyan vették ezt és állást foglaltak. Nagyon szomorúak vagyunk, hogy a többi párt inkább a hallgatást választotta a kérdést illetően.
Együtt
Az Együtt nevében én [-Szigetvári Viktor] is tettem feljelentést korábban Ásotthalmon történt, menekültekkel szembeni erőszak ügyében. Sajnos igazából érdemi nyomozás nélkül azt állapították meg, hogy bár szerintem az elkövetők által készített fotódokumentáció maga is bizonyította a törvénytelen önbíráskodást, mégsem került az ügy valójában az igazságszolgáltatás elé.
Azonnali lépésként minden, a Genfi Konvencióval ellentétes hazai menekültügyi szabályt hatályon kívül kell helyezni, amelyet 2015 óta a magyar kormány bevezetett. Ezzel párhuzamosan csatlakozni kell az Európai Unió közös erőfeszítéseihez, beleértve a közös határvédelmet, a hotspotok közös üzemeltetését, a közös kiutasítási gyakorlat alkalmazását és a dublini szerződés új alapokra helyezését. Az embertelen és erőszakos tranzitzónát meg kell szüntetni, és hagyományos menedékkérő-regisztrációs folyamatot kell üzemeltetni.
A törvénytelen erőszak minden lépése ellen fel kell lépni, és csillapítani kell az idegenellenes feszültségkeltést. A jogsértéseket szabályozott formában ki kell vizsgálni.
Lehet Más a Politika
Az LMP a menekültválság kezdete óta azt a határozott álláspontot képviseli, hogy a genfi konvenciók rendelkezéseit, a nemzetközi humanitárius szabályokat és alapelveket mindenkinek tiszteletben kell tartania. Az esetleges rendőri atrocitásokat pedig azonnali hatállyal ki kell vizsgálni. Az LMP a kormányváltás után megszünteti a gyűlöletkampányt, egyébiránt nem bontja le a kerítést, és visszaállítja a határőrséget.
További információk: itt és itt találhatóak
Magyar Liberális Párt
A Magyar Liberális Párt az elmúlt ciklusban számos alkalommal felemelte a hangját a migránsokat ért erőszakkal szemben. Politikusaink az alapvető emberi jogok és a nemzetközi szerződések tiszteletben tartását követelték a kormánytól. A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttük, milyen akciókat indítottunk annak érdekében, hogy ráirányítsuk a problémára a figyelmet:
2015. április 24-én Orbán Viktor embertelen hozzáállását kritizáltuk menekültügyben.
2015. június 17-én szót emeltünk a kerítésépítés ellen.
2015. július 16-án azért tiltakoztunk, mert a kormány folyamatosan bűnözőknek próbálja meg beállítani, kriminalizálni igyekszik a menekülteket.
2015. augusztus 7-én a Btk. menekültellenes módosítása miatt tiltakoztunk.
2015. augusztus 15-én a gyűlöletkampány leállítását követeltük a Fidesztől.
2015 szeptember 1-én a nemzetközi egyezmények betartását követeltük a kormánytól.
2015. szeptember 4-én a kormány menekültügyi mulasztásait kértük számon.
2015. szeptember 11-én Pintér Sándor lemondását követeltük a menekülttáborokban tapasztalható embertelen körülmények miatt.
2015. szeptember 16-án a magyar katonák déli határnál történő bevetése miatt tiltakoztunk.
2015. október 7-én Bayer Zsolt menekültellenes megszólalása ellen tiltakoztunk, és elhatárolódásra kértük a kormányt.
2016. március 9-én és azóta többször is követeltük, hogy függesszék fel a menekültválság miatt kihirdetett válsághelyzetet.
2016. december 19-én Fodor Gábor a bicskei menekülttábor ügyében írt nyílt levelet a belügyminiszternek.
2017. január 11-én a Belügyminiszterhez fordultunk a menekültek nem megfelelő ellátásának ügyében.
Szent-Iványi István 2017. február 17-én arról tartott tájékoztatót, hogy a Liberálisok elutasítják a határőrizeti eljárások tervezett szigorítását.
Fodor Gábor a szerb határon történt erőszak kivizsgálást követelte 2017. március 6-án.
2017. május 5-én ismételten a migrációs válsághelyzet megszüntetését kértük.
A Magyar Liberális Párt 2017. június 20-án a menekültek rossz ellátása, a szögesdróttal körbekerített tranzitzónák, az elégtelen szakmai és jogi képviselet miatt emelte fel a hangját.
A Liberális Fiatalok Társasága az elhibázott menekültpolitika miatt bocsánatkérésre szólította fel a kormányt 2017. július 22-én.
2017. szeptember 7-én az ásotthalmi mezőőrség munkájával kapcsolatos jelentéseket kértük ki.
Emellett számos alkalommal kiáltunk a menekülteket segítő, emberséges bánásmódért küzdő civil szervezetek mellett: itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt.
A Magyar Liberális Párt a választások eredményétől függetlenül továbbra is azért fog dolgozni, hogy a migránsokkal emberségesen bánjanak a hatóságok, és hazánk maradéktalanul betartsa az ide vonatkozó nemzetközi egyezményeket. Az erőszak minden formáját elfogadhatatlannak tartjuk, akár a kormány gyűlöletet szító kommunikációjáról, akár a határ őrzésével megbízott szervek túlkapásairól van szó.
MoMa - Modern Magyarország Mozgalom
Az Orbán-kormány bánásmódja a menekültekkel szemben embertelen és kegyetlen, ami szégyent hoz hazánkra, minden becsületes magyar állampolgárra.
Senki sem állítja, hogy az illegális bevándorlókat minden ellenőrzés nélkül be kell engedni az országba. Ugyanakkor évtizedek óta kialakultak és ismertek azok az eljárások, amelyek egyszerre jogszerűek, szakszerűek és emberségesek. Vonatkozik ez különösen azokra a személyekre akiknek a státusza még nem dőlt el, tehát előre nem tudható, hogy menekülttel, vagy illegális bevándorlóval állunk szemben.
Noha a kettő közötti éles különbségtétel jogi és politikai szempontból rendkívül fontos, az első találkozáskor a határon való bánásmódban nem lehet megkülönböztetés. Mindenkit megillet az emberséges eljárás és az emberhez méltó ellátás mindaddig, amíg a hatóságok le nem folytatják velük kapcsolatban a nemzetközi egyezményekben részletesen előírt vizsgálatokat és nem döntenek további sorsukról.
Ferenc pápa többször figyelmeztetett arra, hogy minden ember Isten képére alkotott szentség, akit erkölcsi alapon egyenlő bánásmód illet meg. Noha a menekültekkel és az illegális bevándorlókkal szemben lefolytatandó eljárás jogi szempontból élesen különbözik, az egyenlően emberséges bánásmód mindenkit megillet. Ez nemcsak a keresztény hit egyetemes parancsa, hanem az emberi erkölcs alapvető követelménye.
A Modern Magyarország Mozgalom élesen elítéli a nemzeti és faji felsőbbrendűségbe belecsavarodott Orbán-kormány tevékenységét határon innen és túl. A nemzeti szégyen kormánya különbséget tesz ember és ember között faji és vallási tekintetben, ami nem fér össze az európai normákkal és értékrenddel. Pártunk követeli mindenkivel szemben az egyenlően emberséges bánásmódot, aki segítségért, támogatásért fordul hozzánk.