Egy kisebb Jobbik ellendemonstráció már várta a MigSzolt Debrecenbe érkezésekor. Mégis, a tüntetés békésen zajlott, a szolidaritás jegyében. Ezt főleg az a pillanat éreztette, amikor a tüntetők a Sámsoni úton a fogda épületének rácsozott ablakai elé meneteltek, ahonnan a fogvatartottak is láthatták őket. Miután visszatértek a tábor bejáratához, a tüntetők és a helyi menekültek énekkel és tánccal tették vidámabbá a hangulatot. Könyvadományokat is osztottak, amelyeket Budapestről, például az Országos Idegennyelvű Könyvtár és magánszemélyek adományaiból állítottak össze, ezt nagy lelkesedéssel fogadták a helyi menekültek.
A menekültügyi fogdákban uralkodó kétségbeejtő körülményeknek már volt a hónapban sajtóvisszhangja, azt követően, hogy a Magyar Helsinki Bizottság közzétette jelentését, amelyben a fogdákban uralkodó állapotokat elemzi. Ezt a jelentés leszögezi, hogy a menedékkérők feltételezhetően fizikai bántalmazásnak is ki vannak téve – ezt több, a fogdát már megjárt ember is igazolta. A debreceni fogda különleges azért is, mert a nyitott menekülttábor közepén áll, és ez rendkívül frusztrálóan hat a tábor lakóira is.
A fogvatartás elleni demonstráció a MigSzol menedékkérők fogvatatása elleni, átfogó kampányának része. A csoport nem sokára megjelentet majd egy riportsorozatot is a fogdában élők élményeinek bemutatásával.
A MigSzol különösen hálás azoknak a bátor menekülteknek, akik a táborból kijőve részt vettek a demonstráción, megosztva történeteiket és kinyilvánítva akaratukat, hogy szüntessék meg a menedékkérők fogvatartását.
A Migráns Szolidaritás csoport azért küzd, hogy egy befogadóbb menekültügyi rendszer jöjjön létre Magyarországon, ahol a menekülőkkel védelemre szoruló emberként, nem pedig állatként bánik a rendszer.