A változtatások számos migrációval kapcsolatos kérdést vetnek fel. Nem csak a menedék-jogra vonatkoznak, hanem tartózkodási engedélyekre, valamint olyan, harmadik-országbeli állampolgárokra, akik a magyar kormány által „stratégiai partnernek” nevezett multinacionális cégeknél dolgoznak Magyarországon – mint az IBM, Tata, GE és Huawei.
Ez azt sugallja, hogy a Fidesz kormánynak nem általában a migránsokkal van problémája, hanem csak egy típusú ’migránssal’: aki az üldöztetés, konfliktusok és szegénység elől menekül. Ezekkel a változtatásokkal a magyar kormány az egyenlőtlenséget intézményesítve legalizálja a diszkriminációt a sebezhető csoportok és a favorizált, gazdag csoportok között.
A menedékjoggal kapcsolatos változások képezik a legdrasztikusabb részét a törvénytervezetnek. Ez azokat érinti, akik 2016. április 1. után kapják meg a státuszt. Másrészt ez azt is jelenti, hogy a változtatás nem érinti azokat, akik már most is menekültként élnek Magyarországon. Miközben egészében elítéljük a változtatásokat, hangsúlyozni szeretnénk azt, hogy azok megkülönböztetést hordoznak a menekültek két csoportja között: akik 2016. április 1-je előtt érkeztek, jogosultak beilleszkedési támogatásra, és menekültstátuszukat hosszabb időre kapják, míg azok, akik április 1. után érkeznek, nem lesznek jogosultak erre.
A védelemre szorulókra vonatkozó legfontosabb változások a törvényjavaslat szerint a következők:
Fogvatartás
- A javaslat hangsúlyozza, hogy akiket a Dublini szerződés alapján visszatoloncolnak Magyarországra, fogva tarthatóak.
- A fogvatartó központokban kijelölt területnagyságot a következők szerint módosítják: Férfiak számára a korábbi 15 m3 légtér és 5 m2 alapterületet 6, respektíve 3-ra csökkentik, nők számára az alapterület 3,5 m2, családok számára minimum 8.
- A Migszol álláspontja az, hogy az elzárás az egyik legdrasztikusabb eljárás pillanatnyilag Magyarországon. Olyan emberek, akiket elzárással sújtottak, tanúvallomásaikban nem csak a szörnyű anyagi és higiéniai körülményekről, hanem a pszichikailag megalázó bánásmódról is beszéltek. Például olyanok, akiket hosszú hónapokig tartottak fogva, megfelelő ruha, megfelelő tisztálkodási eszközök, fekvőhelyek hiányáról szóltak, vagy íráslehetőségek, íróeszközök megvonásáról. Az is komoly probléma, hogy internethasználatra napi10-15 percet kaptak. Ilyen körülmények között nehéz kapcsolatot tartani a családdal, beszélni bárkivel, aki a börtön falain kívül tartózkodik, és segíthetne.
- Végezetül a Migszol erőteljesen tiltakozik az ellen, hogy sebezhető, gyenge embereket, köztük gyerekes családokat fogva tartsanak. Erkölcsileg elítéljük mindezt egy olyan országban, amelyben a családi élettel kampányolnak, és megjegyezzük, hogy mindez ellentétes az EU szabályozásával.
Menekült státusz
- Azok esetében, akik menekült státuszt kapnak (vagy az azt helyettesítő 5 éves oltalmazott státuszt, amit menekült-státuszként kezelünk), 2016. április 1. után a törvénytervezet szerint 3 évenként felülvizsgálják, hogy még mindig jogos-e számukra a menedék. Ez akkor is megtörténhet, ha „különleges megkeresés” érkezik – a tervezetben nem fejtik ki, hogy ki és milyen céllal adhat be ilyen megkeresést. Ehelyett arról beszél a tervezet, hogy ez jó eszköz lehet „az integráció mélységének vizsgálatára”. Azt sehol sem határozzák meg, hogyan, mivel mérhető az integráció mélysége.
- Az „5 éves státuszt” kapottak esetében 5 helyett 3 év után felülvizsgálják, jogosultak-e a továbbiakban megtartani a státuszt.
- A Bevándorlási Hivatal megtagadhatja utazási okmányok kiadását „nemzetbiztonsági vagy közérdekre” hivatkozva, de nincs kifejtve, hogy ez mit jelent.
- Változik a menedékjogban a bizonytalan „humanitárius státusz”: Ilyen státusz a korábbi 1 év helyett 6 hónap és három év közti időszakra adható.
A Migszolban migránsokkal és menekültekkel végzett munkák alapján állítjuk, hogy „az integráció mélysége”semmit nem jelent egy olyan személlyel kapcsolatban, aki hazájában veszélynek van kitéve, és általános értelemben, a nemzetközi és európai jog alapján ez utóbbi szempont adja meg számukra a jogot a nemzetközi védelemre. Az „integrálódás mértékéről” beszélve ezt a fókuszt mozdítják el, s gyártanak „indokokat” arra, hogy ne kelljen tovább menedéket biztosítani az életveszélyből menekülőknek. Ez még problematikusabb, mint a vonatkozó változtatások, melyek teljesen ellehetetlenítenek mindenfajta integrálási rendszert és támogatást a menekültek számára.
Azt is mélységesen problematikusnak gondoljuk, hogy potenciálisan megtagadják az emberek jogosultságát utazási dokumentumokhoz, különösen „a közrend fenyegetése” okán.
A változtatás nem taglalja a közrend mibenlétét, és attól tartunk, hogy egyrészt az utazási dokumentumok visszatartására, másrészt ilyen határozatok indoklására használják majd fel. A nemzetközi jog értelmében a menekültként elismert személyeknek joguk van utazási dokumentumokra. Így azzal, hogy nem kapnak utazási dokumentumokat, megfosztják őket a schengeni országok területén való szabad mozgás jogától. Ezzel magyarországi csapdába kényszerítik őket, ahol (a szintén kriminalizált) hajléktalanság, és a megélhetést nem biztosító közmunka vár rájuk
A Migszol azt is állítja, hogy a humanitárius státusz többet nem lesz alkalmazható Magyarországon, mivel lényegét tekintve hasonló az 5 éves státuszhoz. A különbség főleg abban áll, hogy a humanitárius státusz kevesebb jogot ad a munkához.
Az integrációs támogatás megszüntetése
- A védelemre szoruló személyek nem dolgozhatnak, amíg táborban vannak.
- A menekülttáborban élők nem kapnak a jövőben havi (7125/23EUR) támogatást.
- A menedékkérő családok gyermekeit nem írathatják iskolába.
- Korábban azok, akik megkapták a státuszt, 2 hónapig a táborban maradhattak, amíg irataikat megkapták. Mégis, a legtöbben nehezen jutottak lakhatási lehetőséghez (és csak önkéntesektől kaptak ebben is támogatást), sokan váltak hajléktalanná a 2 hónap után. Ez a helyzet tovább romlik mostantól, amikor a státusz megkapása után mindössze 30 napig maradhatnak a táborban, s így még kevesebb idejük lesz szálláskeresésre. Ugyanakkor, mivel az integrációs támogatás megszűnik, nem lesznek meg az anyagi eszközeik szálláskereséshez.
- A menekültek és oltalmazottak integrációs szerződésének egész rendszerét megszüntetik
- A Bevándorlási Hivatal visszamenőleg is visszakérheti a menekültektől az államtól kapott pénzt.
- Korábban a menekült vagy oltalmazotti státuszt kapók egy évre ingyenes társadalombiztosításban részesültek. Mostantól ez 6 hónapra csökken.
Az integrációs támogatás megszüntetése a változtatások egyik legkomolyabb része. A felelős miniszter azzal érvel, hogy ezeket az intézkedéseket azért kell meghozni, hogy a menekültek ne kaphassanak több támogatást, mint a magyarok, és ugyanazokat a szolgáltatásokat kapják. Ez a kormány populista érvelése, hogy bebizonyítsa, a menekültek nem kapnak nagyobb támogatást, mint a magyarok. Azonban komoly problémák merülnek fel az integrációs támogatás teljes megszüntetésével.
Amikor azt mondják, hogy a menekülteknek hasonlóak a lehetőségeik a magyarokéhoz, a kormány azt sugallja, hogy már létezik egy működőképes rendszer. A valóságban, a Tárki felmérése szerint a magyarok 47%-a él szegénységben. A kormány semmit nem tesz annak érdekében, hogy megoldja az igen komoly lakhatási válságot Magyarországon. Ráadásul az alacsony munkanélküliségi ráta oka az a közmunka-rendszer, melyben az emberek teljes munkaidőben dolgoznak, a minimálbér alatti pénzért.
Elviekben a Migszol nem ellenezné, hogy a menekülteket ugyanabban a rendszerben kezeljék, mint a magyarokat, ha a menekültek intenzív, minőségi nyelvi képzést kapnának (amit a korábbi rendszerben sem kaptak: az ingyenes magyar nyelvórák 2013-ban megszűntek). A fő probléma, hogy magyarok számára sincs működő rendszer. A nyelvtudás hiányában a menekülteknek még inkább, ugyanúgy, mint minden új társadalmi közegbe érkezőnek, hiányzik a szociális hálójuk, a bürokrácia útvesztőiben való eligazodás képessége, lehetősége. Az integrációval kapcsolatos intézkedések brutálisak, mert megakadályozzák, hogy valóban egyenlő esélyekkel rendelkezzenek a magyarokkal, akiknek legalább a nyelvi ismeretek rendelkezésre állnak, így az intézkedés csak erősíti az egyenlőtlenséget.
A táborban élők munkához való jogának, ezzel a minimális, de fontos bevétel lehetőségének megszüntetése komoly intézkedés, ami azt az üzenetet hordozza, hogy a menekülteket, még ha dolgoznának is, nem látják szívesen ebben az országban. A legtöbb menekült a bevételét élelmiszervásárlásra fordítja, mivel a táborokban (épp úgy, mint a magyar kórházakban és iskolákban) az ellátás igencsak szegényes, valamint közlekedési költségekre, kávé, cigaretta vásárlására. Ráadásul a menekültek arra kényszerülnek, hogy a táboron belül maradjanak, mivel nem lesz anyagi lehetőségük a közlekedési eszközök igénybevételére sem.
Mindez jogellenes, tekintettel az EU Befogadási feltételekre vonatkozó előírására, amely előírja „a menedékkérők számára a munkahelyre jutáshoz való lehetőség biztosítását, maximum 9 hónapos időtartamra”.
A változtatások valószínű hatásáról
Mivel a törvénytervezet következményeként a menekülttáborok zsúfoltsága fokozódni fog, a menekültek kilátása a hajléktalanságra növekszik, ez valószínűleg azt eredményezi, hogy a menekülők egyre inkább elkerülik Magyarországot. A Migszol tevékenységének fő célja, hogy Magyarország a menekültek és migránsok számára befogadó közeg legyen. A jelen helyzetben még sincs más lehetőségünk, mint hogy felszólítsuk az Európai Unió tagországait: ne csak szóban ítéljék el a magyar kormány menekültellenes hadviselésének legújabb akcióját, hanem azonnal állítsák le a menekülteknek a dublini egyezmény alapján Magyarországra történő visszatoloncolását.
Ugyanakkor szomorúan látjuk, hogy a Fidesz-kormány menekültellenes kampánya eszközül szolgál arra, hogy Orbán Viktor idegengyűlölő programja az egész kontinensre átterjedjen. Ez a politika jól illeszkedik Európa és Törökország legutóbbi egyezségéhez, amely teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot és az emberi jogokat. Hazai viszonylatban arra szolgál, hogy elvonja a figyelmet a legégetőbb problémákról: az oktatás, lakhatás és egészségügy kríziséről.
Világos lehet, hogy a Magyarországon belüli és kívüli események összefüggenek egymással, és hogy az inhumánus határszituáció elleni mozgósítás szükségessége egyre sürgetőbbé vált.